USA cz. 3


Park Narodowy Sekwoi
Park leżący w południowej części pasma gór Sierra Nevada, słynie z rosnących w nim mamutowców olbrzymich, w tym największego drzewa na świecie nazwanego General Sherman Tree. General Sherman rośnie w Giant Forest (Lesie Olbrzymów), w którym znajduje się pięć z dziesięciu największych drzew na świecie.
 

Tunnel Log – przewrócona sekwoja z wydrążonym poprzecznie przejazdem dla samochodów.

Parker Group

Widok z Moro Rock

Widok z Moro Rock

Największe drzewo na świecie - General Sherman

General Sherman

General Sherman

General Sherman

Crescent Meadow – otoczona sekwojami łąka

Crescent Meadow – otoczona sekwojami łąka

Tunnel Rock

 
Opuszczamy Park Sekwoi i kalifornijskimi bocznymi drogami udajemy się w kierunku Doliny Śmierci. Do przejechania mamy ponad 500 km.
 


Dolina Śmierci
Dolina śmierci to obszar bezodpływowej depresji na pustyni Mojave w południowej części stanu Kalifornia. Dolinę otacza potężne pasmo górskie Panamint z najwyższym szczytem Telescope Peak 3368 m n.p.m. oraz pasmo gór Amargosa. Klimat zwrotnikowy, suchy, z opadami nie przekraczającymi 50 mm rocznie (w niektórych latach deszcz nie pada w ogóle). Najbardziej suche miejsce Ameryki i jedno z najgorętszych miejsc na Ziemi, gdzie 10 lipca 1913 roku temperatura osiągnęła 56,7 °C. Grunt w letnie dni nagrzewa się często do około 100 °C. Wilgotność powietrza wynosi w Dolinie Śmierci średnio około 1 %. [wikipedia]
 

Do Doliny Śmierci docieramy bardzo późnym wieczorem, ale udaje nam się tam nawet znaleźć kemping gdzie można rozbić namiot.

Kemping w Dolinie Śmierci

Kemping w Dolinie Śmierci

Mesquite Flat Dunes - ruchome wydmy w Dolinie o wschodzie słońca. Najwyższe mają ponad 30 metrów wysokości.

Wydmy w Dolinie Śmierci

Krater Ubehebe - ma on około kilometra szerokości, 3460 m obwodu i 150-237 m głębokości. Około 720 m na południe od niego znajduje się mniejszy krater, zwany Little Hebe (Mały Hebe).
Wiek kraterów szacuje się na 2–7 tys. lat [wikipedia]

Droga do Małego Hebe

Golden Canyon w Dolinie Śmierci

Golden Canyon

Golden Canyon

Devil's Golf Course - Pole golfowe diabła - obszar leży na wysokości 83 m poniżej poziomu morza, pokryty jest kilkunastocentymetrowymi bryłami mieszaniny ziemi i soli. Bryły te w kształcie stożków, zbudowane z halitu są niezwykle twarde i posiadają ostre krawędzie. [wikipedia]

Bryła na polu golfowym diabła

Badwater – niewielkie słone jezioro, jest najniżej położonym miejscem w Ameryce Północnej – 85.5 m poniżej poziomu morza.

Badwater

Badwater

Badwater

Zabriskie Point – punkt widokowy na ciekawe formacje skalne (badlands). Nazwa została nadana na cześć Christiana Brevoorta Zabriskiego – prezesa firmy Pacific Coast Borax na początku XX w. Ów był potomkiem szlachcica polskiego - Albrychta Zaborowskiego, luteranina urodzonego w Węgorzewie w 1638 r.
Filozof Michel Foucault określił swe przeżycia związane z zażyciem LSD w tym miejscu w 1975 roku największym doświadczeniem swojego życia :) [wikipedia]
Zabriskie Point

Opuszczamy Dolinę Śmierci i kierujemy się do miasta grzechu i stolicy hazardu

 
Las Vegas
Tego miasta przedstawiać chyba nie trzeba :)
 

Zapora Hoovera na rzece Kolorado. Zapora znajduje się ok 60 km od centrum Las Vegas. Tama ma wysokość 224,1 m i długość 379,2 m.

Zapora Hoovera

Zapora Hoovera

Zapora znajduje się na granicy stanów Arizona i Nevada


 
Valley of Fire
Bardzo ciekawym miejscem leżącym blisko Las Vegas (ok 90 km) jest Park stanowy Valley of Fire.
Dolina Ognia swoją nazwę zawdzięcza ognisto czerwonym formacjom skalnym utworzonym przed 150 milionami lat głównie z piaskowca, ale także z wapienia, łupków i zlepieńca. Latem temperatury dochodzą do 40 °C a zimą spadają nawet do -25 °C a średnie roczne opady to zaledwie 100 mm. Takie warunki pogodowe sprawiają, że dolina porośnięta jest bardzo ubogą roślinnością, w większości są to pustynne krzewy i kaktusy. Zwierzęta zamieszkujące dolinę (kojoty, lisy czy króliki) prowadzą głównie nocny tryb życia. [wikipedia]
 

Elephant Rock

Elephant Rock


Koniecz części 3
 

Pozostałe części

Chicago - Yellowstone - Salt Lake City

Park Narodowy Yosemite - San Francisco - Los Angeles - San Diego - USS Midway

Park Narodowy Sekwoi - Dolina śmierci - Las Vegas - Valley of Fire

Flagstaff - Sedona - Wielki Kanion

Arizona - Horseshoe Bend - Kanion Antylopy - Dolina Monumentów

Teksas - Draga 66 - Powrót do Chicago